9 листопада Верховна Рада України прийняла Закон про житлово-комунальні послуги (№1581). Що він змінює для українців?
Ось з чим зіткнутися і які можливості, виходячи з цього закону, отримають українці через 6 місяців, коли цей нормативний акт набере чинності:
1. Послуги оплачуються за фактом їх отримання, тобто за показниками лічильників.
2. Споживач може зажадати перегляд оплати за комунальні послуги, якщо:
· вони не були надані;
· надано у неповному обсязі;
· знижена якість послуг.
3. Домовласник має право не оплачувати комунальні послуги, якщо був відсутній понад 30 діб. Ця позиція не стосується опалення.
4. Люди самостійно обирають організації, які надаватимуть їм комунальні послуги. Явні вигоди при укладенні договорів з комунальниками мають ОСББ. У цьому випадку постачальники послуг не мають право виставляти абонплату або вводити індивідуальні націнки і тарифи.
5. За несвоєчасну оплату за послуги нарахують пеню. Її розмір складе 0, 01% від суми (ст. 26). Цей пункт почне діяти через рік в 2019.
6. Боржникам будуть відрізати воду, світло, опалення.
7. Споживачі отримали право за бажанням відключатися від центрального опалення або відмовлятися від подачі гарячої води. Це стане можливим у тому випадку, якщо в багатоквартирному будинку більше 50% квартир користуються системами індивідуального опалення.
Знаючи нові правила надання та користування комунальними послугами, населення може вибирати тих постачальників, які запропонують їм кращі тарифи і більш якісні продукти і комунальні послуги.