Секрети виготовлення коптильні холодного копчення своїми руками

115
-
Секрети виготовлення коптильні холодного копчення своїми руками
Тип статті:
Поради

Копченості – одне з улюблених ласощів людини. Традиції копчення в Україні ведуть свій початок з незапам'ятних часів. У народі провіант, оброблений димом, називали «вуждениной». Це було святкове блюдо, яке подавали на Різдво, Масляна, Великдень. Без цієї страви не обходилися весільні гуляння. Копчення в Україні досягло рівня кулінарного мистецтва.

Однак сьогодні не завжди можна купити м'ясо або рибу, приготовані натуральним способом. В асортименті магазинів представлені копченості, зроблені за допомогою рідкого диму, який містить канцерогенні речовини. Ці страви спровокують небезпечні захворювання. Щоб не ризикувати, простіше вивчити технологію копчення і зробити коптильню холодного копчення своїми руками. Тим більше, що запропоновані детальні інструкції, зроблять цей процес простим.

Технологія холодного копчення: принципи і правила

Процес приготування їжі цим методом має технологічні особливості, дотримання яких дозволить надати курочці, сала, м'яса або риби особливого пікантного присмаку і аромату. Це досягається шляхом обкурювання продуктів димом, температура якого не перевищує 18-35°С. Така технологія призводить до зневоднення напівфабрикатів, а також до їх антисептичної обробки. При цьому жир не витоплюється і не втрачається, поверхня залишається сухою і трохи жирної.

Провізія, приготовлена таким способом, буде зберігатися тривалий час. Досягти такого результату можна, враховуючи принципи роботи пристрою і дотримуючись певних правил:

 1. Процес низькотемпературної обробки трудомісткий і довгий. Він може тривати від 2 діб до 8 залежно від ваги і розміру шматка.
 2. Починати роботу краще при спокійних погодних умовах, коли немає вітру або дощу.
 3. Продукти будуть ідеально приготовані, якщо обкурювати їх безперервно і рівномірно. Особливо важливий початковий етап – перші 6-8 годин. Необхідно контролювати температурний режим і періодично підкидати вугілля, сухі тріски або тирсу. Підкинувши ароматичні добавки, отримаєте більш виразний смак виробу. Не можна використовувати хвойні породи дерев, тому що провізія буде гірчити.
 4. Неприпустимий перегрів або охолодження, тому заглядати під кришку потрібно як можна рідше.
 5. Їстівне можна розміщувати на решітці або підвішувати на гаки. Рибу краще готувати першим способом, тоді її смакові якості і зовнішній вигляд будуть ідеальними. Для м'яса використовують металеві штирі, конопляні мотузки, гачки S-форми. Важливо пам'ятати, що напівфабрикати не повинні торкатися, інакше прогрів буде нерівномірним.
 6. Покладіть пристрій піддоном, який буде стікати жир. В іншому випадку він потрапить на вугілля і зіпсує провіант.
 7. Смакові якості стануть виразними і вишуканими, якщо готовий продукт 2-3 дні повисить в сухому приміщенні.

Для того, щоб досягти ідеального результату, необхідно не тільки дотримуватися технології, але і створити оптимальні умови для цих цілей – сконструювати стаціонарну коптильню для холодного процесу.

Саморобна недорога коптильнядля холодного копчення: алгоритм дій

Така споруда нескладно обладнати на дачній або присадибній ділянці. Воно складається з трьох основних елементів: топки, коптильної камери, димоходу. Важливо побудувати все так, щоб холодний дим був спрямований у бік припасів.

Є два простих варіанти такої конструкції. Перший – економічний, але недовговічний, а другий – більш трудомісткий, але прослужить довше.

Для влаштування коптильні першого типу знадобиться 2 м щільної плівки та 8 дерев'яних колів (зачищені палиці). Виконуємо такі дії:

 1. Формуємо рівну площадку до 1 м2.
 2. Викопуємо яму на 2-3 багнета глибиною, яку ставимо старе відро. Це буде імпровізований димогенератор.
 3. По кутах майданчика ставимо кілки і зміцнюємо їх поперечниками.
 4. Прив'язуємо до встановлених палицям мотузки з конопель.
 5. Натягуємо плівку і притискаємо до землі.
 6. Підвішуємо рибу або сало.

Стаціонарна довготривала коптильня потребує більше зусиль і витратних матеріалів. Щоб її побудувати, треба:

 1. Сформувати яму для топки на 60-90 см вглиб і зацементувати її.
 2. Від неї викопати траншею (рів глибиною в 45-60 см і довжиною 1,5 – 2 м).
 3. Прокласти трубу, по якій дим пройде до камери коптильні.
 4. З вогнетривкої цегли зробити топкову камеру та встановити на ній термостійку кришку (оптимально – чавунну). Топку підніміть на ніжки (можна на цеглу), щоб волога, яка буде виділятися в процесі, не розмивала землю, інакше пристрій швидко деформується.
 5. З дерев'яних брусків побудувати коптильну камеру: невеликий будиночок з похилим дахом і димарем, оснащений щільно прилягає дверима. У спорудженні не повинно бути щілин, в іншому випадку не уникнути температурних втрат. Як варіант, можна використовувати залізну бочку з товстими стінками або стару холодильну камеру, обладнавши її попередньо димарем і люком.
 6. Закопати траншею.

Замість труби для димаря багато використовують шифер. У цьому разі власник може регулювати температуру. Це необхідно робити до завантаження продуктів. Затримати дим в камері можна за допомогою змоченої у воді мішковини або свіжозрізаних гілок кущів або дерев.

Саморобна коптильня – це прекрасний спосіб реалізувати свої кулінарні таланти, порадувати своїх близьких делікатесами, зберегти здоров'я і заощадити значну суму з сімейного бюджету.

Джерело:
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Чому демонтували АЗС у Вільшанці Кіровоградської області? Про все докладно розповідає Stroy-inform.
Яким під'їздах у Кропивницького встановлять енергозберігаючі вікна замість колишніх: розповідає Bud-inform.
Як рятували дві архітектурні пам'ятки Кропивницького сьогодні, 28-го листопада, розповідає Bud-inform.
На засіданні виконавчого комітету міської ради вирішували, за що і як карати, якщо порушується законодавство про охорону культурної спадщини. Розповідає Bud-inform.
Після прес-конференції розкрилася схема надходження грошей для реставрації мосту у Кропивницькому.