Якщо вашу квартиру затопило – поради адвоката

111
-
Якщо вашу квартиру затопило – поради адвоката
Тип статті:
Поради

Що робити, якщо вас затопили сусіди, в які установи звернутися, і які зібрати документи, щоб не бути голослівним в суді і перемогти — на ці питання всі відповіді в цій статті на тему будівництва.

Проживання у багатоповерхівці має як свої плюси, так і мінуси. І серед істотних недоліків — проживання у квартирі безвідповідальних сусідів, посилює шанси бути затопленим. Заливки квартири здатне зіпсувати меблі і дорогі речі, звести до нуля хороший ремонт. А якщо заливка відбувається з носіїв гарячої води, то ще й принести шкоду здоров'ю. При цьому, слід враховувати і моральний збиток, який, як вважає київський адвокат, теж необхідно і можна компенсувати.

Причини затоплення можуть бути найрізноманітнішими — від незакритого крана, до серйозної поломки або прориву. Відповідальність від затоплення зазвичай лягає на сусідів зверху або ТСЖ (ЖКГ). Якщо домовитися з винуватцями «потопу» не вдається мирним шляхом, необхідно звертатися до суду з позовом про відшкодування матеріальної та моральної шкоди при затопленні квартири.

Як підготувати позов, коли вас залили сусіди

Перед тим, як звернутися в суд, адвокат радить врахувати такий аспект (на основах Цивільного кодексу України), як обов'язкове підтвердження позивачем:

  • факт заподіяння шкоди;
  • розміру заподіяної шкоди;
  • протиправність поведінки винуватця;
  • наявності причинно-наслідкового зв'язку між протиправною поведінкою особи та завданою шкодою.

Також необхідно враховувати наявність вини суб'єкта. Варто зауважити, що особа, яка принесла шкоду, вважається винною, поки суд не доведе свою невинність. Позивач повинен займатися доведенням вини самостійно. Його завдання — зібрати необхідні документи і докази.

Отже, перш ніж звертатися до суду, необхідно підготувати документацію, яка допоможе вийти переможцем у даній справі.

Що необхідно довести в суді при затопленні квартири

Першим правовим питанням є визначення винуватця затоплення. Його можна знайти, встановивши причину.

Наступним значущим з юридичної точки зору завданням, на думку адвоката за затоплення квартири в Києві, є оцінка збитку, що підлягає відшкодуванню.

Варто знати, що дані питання є досить суперечливими, для їх вирішення потрібно залучати фахівців.

Після визначення причини затоплення і знаходження винуватця, на думку адвоката, можна вибрати два шляхи. Перший — все-таки спробувати домовитися про добровільне відшкодування збитків. Другий (якщо перший не приніс результатів) — відшкодування примусово через суд. Займаються таким питанням суди загальної юрисдикції.

Першочергові дії при затопленні квартири — складання акта про затоплення в ЖКГ

Якщо ви побачили що ваша квартира залита або затоплена, терміново зверніться до ЖКГ (ОСББ, або того управління, під яким знаходиться будинок) з вимогою про огляд і складання Акта про затоці. При цьому необхідно запросити власників (наймачів) квартири, з якої відбувається затоплення і адвоката.

Що обов'язково повинно бути в акті:

  • час і місце його складання;
  • детальний опис всіх пошкоджень та шкоди, завданої за затоплення (наприклад, пошкоджено паркет площею N, меблі у вітальні)
  • підписи всіх осіб, які брали участь в огляді квартири;
  • друк управління, під юрисдикцією якого знаходиться будинок;
  • примітки, як потерпілого, так і того, хто заподіяв шкоду, якщо такі є, або якщо сторони вважають акт не повними;
  • причина, по якій відбувся затока, уточнити джерела (наприклад, незакритий кран або прорив труби центрального опалення).

Встановлення джерела затоплення — ключовий момент у справі, адже тільки виявивши джерело, можна знайти винного в інциденті. В залежності від того, на кому лежить відповідальність за обслуговування та експлуатацію інженерних систем, з яких відбулося затоки, винних у ситуації може виявитися як розсіяний сусід зверху, так і ЖКГ (ТСЖ, ОСББ або інша керуюча компанія)

Правові основи для відшкодування заподіяної затопленням збитків — обов'язки власника утримувати житло та інженерні комунікації у відповідному стані.

Отже, згідно Цивільного кодексу України, власник житлового приміщення несе відповідальність за утримання його в належному стані, якщо інші умови не представлені законодавством України, або правовим договором.

Це означає, що власник повинен тримати житло в належному стані, своєчасно обслуговувати комунікації, не допускати їх до небезпечного, изношенному станом. Не допускається необережне, безвідповідальна поведінка. В обов'язки кожного входить враховувати інтереси і законні права сусідів, правила користування житловими приміщеннями, а також правила утримання спільного власності власників приміщень багатоквартирних будинків.

У свою чергу, сумлінно виконувати свої обов'язки за відповідним змістом і проведення своєчасного ремонту спільної власності лежить на ЖКГ (або іншої документально встановленою організації, під управлінням якої знаходиться будинок).

Згідно Житлового кодексу України та Правилами користування приміщеннями житлових будинків, до складу спільної власності входять внутрішньобудинкові інженерні системи холодного і гарячого водопостачання. Туди входять: стійки і відгалуження від стояків до першого вимикаючого пристрою, перші регулювальні крани на відводах внутрішньоквартирної розводки від стояків, а також входить внутрішня будинкова система опалення, що складається із стояків, обігріваючих елементів, регулюючої арматури та інших елементів, розташованих у цих системах.

Невиконання (або неналежне виконання) власниками та/або керуючою компанією є не чим іншим, як протиправною бездіяльністю і є приводом для притягнення до цивільної відповідальності у формі відшкодування завданої шкоди.

Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України шкода, принесений власності фізичної (і юридичної) особи повинна бути відшкодована в повному обсязі особою, яка її викликала.

Статтею 383 Цивільного кодексу України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка спричинила збитки, відшкодувати їх у натуральному вигляді (тобто відремонтувати поламану річ, або зробити ремонт в затопленому приміщенні), або відшкодувати втрату в повному розмірі матеріально.

Кого притягувати до відповідальності за затоплення: власників квартир або ЖКГ?

Потрібно визначитися з джерелом затоплення, і тим, під чиїм керуванням він знаходиться. Якщо затоплення сталося в результаті розриву неякісної квартирної розведення водопостачання, то винуватцем у принесеному шкоду вважається власник (наймач) житлового приміщення; якщо ж заливки пов'язане з проривом на стояку гарячого або холодного водопостачання, то до відповідальності необхідно залучати обслуговуючу організацію.

Експертиза затоплення квартири

Іноді справжню причину затоплення може визначити тільки фахівець. Він також може допомогти обчислити приблизну вартість відновного ремонту квартири/кімнати. Спеціалістом встановлюється вартість приміщення, ремонту та постраждалих меблів, побутової техніки від затоки. Це необхідно для визначення ціни позову. При цьому, потрібно мати на увазі, що оціночна вартість житла / постраждалого майна може бути оскаржене в суді відповідачем. В такому випадку судом додатково призначається оцінка та експертиза (будівельно-технічна та товарознавча). Тому особі, потерпілому від затоплення необхідно не поспішати з ремонтом, і не викидати пошкоджені заливкою речі.

Якщо вам не вдалося отримати відшкодування збитків і принесеної вашої власності шкоди в досудовому порядку, або ви самі є винним в принесенні шкоди, однак вважаєте, що потерпілі явно занадто завищують вартість нанесеного збитку, надати вам допомогу, як в суді, так і в процесі досудової підготовки можуть адвокати.

Пам'ятайте, що позивачу в суд необхідно надати заяву. Відповідач також може подати свої заперечення і поправки, і обидві сторони повинні надати письмові підтвердження і доведення їх заяв. Винесене судом остаточне рішення по даній справі, після того, як воно вступає в дію, обов'язково підлягає примусовому виконанню.

В першу чергу, якщо вас затопили зверху, радимо терміново вимкнути електрику, адже заливки може призвести до замикання. Намагайтеся знайти джерело затоплення: відкритий кран у сусідів або прорив комунікацій водопостачання в під'їзді або природні явища. Спробуйте ліквідувати причину самостійно, піднятися до сусідів і попросити закрити кран. Викличте електрика, зафіксуйте документально факт виклику.

Зафіксуйте фотоапаратом, відеокамерою або, при їх відсутності, мобільним телефоном всі пошкодження як у себе в квартирі, так і мокрий підлогу, і джерело затоплення зверху. Фото повинні бути кольоровими, з зафіксованої на них датою. Якщо не вдається вирішити проблему власними силами, викликайте представників ЖКГ.

При затопленні квартири, потрібно терміново викликати комісію з питань ЖКГ, покликати сусідів. Необхідно скласти Акт затоки. Прослідкуйте, щоб там були вказані всі пошкодження, а також вказані ПІБ та посада представника ЖКГ. Акт затоки буде основним документом, який підтверджує завдані збитки.

Якщо є необхідність у виклику аварійних бригад, необхідно отримати від них квитанцію, або хоча б записати номер бригади і час виклику і зафіксувати причину затоплення.

При затопленні квартири потрібно викликати працівників ЖКГ навіть якщо пошкодження незначні. Наслідки в повному обсязі можуть проявитися з часом, адже вода може затриматися в стелі і стінах.

Після фіксування факту пошкодження необхідно оцінити завданий збиток. Можна викликати бригаду ремонтників, які складуть кошторис по ремонту. Такий документ може мати доказову силу в суді, проте велика ймовірність того, що буде призначена додаткова експертиза. Проводити її можуть незалежні агенти з оцінки власності.

Коли потрібно викликати експертів

Агентства, які займаються оцінкою нерухомості, радять не викликати експерта відразу після затоплення, а почекати кілька днів. Чекати потрібно для того, щоб завдані збитки проявився у повній мірі. Варто також знати, що невидимі пошкодження, наприклад, пошкоджено електричний провід під штукатуркою, експерт не зможе побачити. Для цього потрібно викликати фахівця в конкретній області, наприклад, у випадку з проводами — електрика, який складе вже свій акт та його прикріплять до Акту про залиття.

Хто повинен оплатити експертизу?

Якщо спір буде передано до суду, той, що програв суд повинен буде оплатити витрати на експертну оцінку пошкоджень. Це означає, що якщо винними в залиття вашої квартири суд визнає сусідів, то вони повинні будуть не тільки відшкодувати шкоду від затоплення, але і заплатити за експертизу і державні виплати через суд. Якщо винним виявиться ЖКГ, то всі витрати воно повинно взяти на себе.

Коли робити ремонт?

На думку адвоката, ремонт після затоплення можна робити відразу ж після звіту про розмір збитку. Однак фахівці з ремонту радять приступати до відновлення квартири через 1-2 тижні, адже якщо стіни і стеля не висохли повністю, ремонт може бути марним. Вода може затриматися, наприклад, у перекритті плит і призвести до негативних наслідків, таких як грибок.

Що зафіксувати ЖКГ в акті про залиття?

Дату і максимально точний час інциденту. Розмір пошкоджених поверхонь у квадратних метрах (з точністю до 0.5 м). Сюди входять: шпалери, стіни, паркет і навіть побілка стелі.

Характер пошкодження цих поверхонь (описати їх стан після заливки, будь то змін кольору/малюнку або відпадання).

Перелік майна, яке постраждало від води. Наприклад, телевізор, журнальний столик, книги в кількості N, диван, картини.

Причина затоплення. (Не закритий на ніч або на час перебування на роботі кран, прорив труби водопостачання або опалення, самовільне зняття батарей опалення без перекриття води), а також місцезнаходження джерела (в якому квадраті квартири або під'їзду він знаходиться). А також вказати його власника, будь то сусід зверху або ЖКГ проводило ремонт зношених комунікацій або ін.

RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Чому демонтували АЗС у Вільшанці Кіровоградської області? Про все докладно розповідає Stroy-inform.
Яким під'їздах у Кропивницького встановлять енергозберігаючі вікна замість колишніх: розповідає Bud-inform.
Як рятували дві архітектурні пам'ятки Кропивницького сьогодні, 28-го листопада, розповідає Bud-inform.
На засіданні виконавчого комітету міської ради вирішували, за що і як карати, якщо порушується законодавство про охорону культурної спадщини. Розповідає Bud-inform.
Після прес-конференції розкрилася схема надходження грошей для реставрації мосту у Кропивницькому.