Вибираємо правильну ґрунтовку для дерев'яних поверхонь

-
354
Вибираємо правильну ґрунтовку для дерев'яних поверхонь

Призначення грунтовки по дереву

Асортимент грунтовок для дерев'яних поверхонь на ринку будівельної продукції дуже широкий, і як правило, всі вони пропонуються вже в готовому вигляді – це рідкий склад готовий до застосування. Для чого взагалі потрібні грунтовки і з чого вони складаються? Згідно технології, їх застосування обов'язкове. Ґрунтувальний розчин (грунтовки) містить спеціальні елементи (речовини), — це всілякі масла, бітумні добавки, спеціальні смоли, різновиди клею і інші додаткові складові, завдяки яким на дерев'яній поверхні утворюється плівка. Склад грунтовки розроблений так, що дозволяє скоротити термін висихання, а в деяких випадках, сприяє пігментації поверхні.

Всім відомо, що дерево – це натуральний матеріал, тому піддається негативному впливу агресивного середовища – перепади температур, а також діяльність людини. Внаслідок чого, все це призводить, як до пошкодження деревини, так і до її руйнування. Найбільш шкідливими є такі фактори:

 • атмосферні опади;
 • підвищена вологість повітря всередині/зовні приміщення;
 • вплив прямих сонячних променів;
 • комахи та шкідники, які залишилися всередині дерев'яних конструкцій;

Всі перераховані вище фактори негативно впливають на стан дерева та дерев'яних конструкцій. Вони призводять до розбухання і деформації, вигоряння і пересушування, руйнують деревину — комахи, які, як показує практика, можуть роками перебувати в сплячці всередині виробів з дерева.

Спеціальні грунтувальні рідини зміцнюють поверхню і просочують її. Вони необхідні, так як, надалі, при обробці лаками або фарбами, утворюють хороші сполучні компоненти, що сприяють рівномірному покриттю і красивому зовнішньому вигляду.

Важливий і той факт, що ґрунтовки виконують і антисептичну функцію, що виключає гниття дерева.

Знезаражуються просочення запобігаючи появі плісняви, грибкових нальотів і руйнування деревних волокон.

Входять до складу ґрунтовки смоли, які сприяють зміцненню дерев'яної поверхні – потрапляючи на волокна, вони (смоли) міцно з'єднують їх між собою. Тому, грунтовки застосовують не лише для виготовлення новоділів, а при реставраційних роботах, для старих, розсохшихся дерев'яних виробів.

Грунтовки прекрасно вбираються. Цю якість широко використовують для зниження поглинання чистового покриття виробу декоративним матеріалом (лаком або фарбою). В результаті, економія коштів, оскільки ґрунтовка значно дешевше фінішного матеріалу. Ще одним плюсів ґрунтовки є властивість затримувати танін всередині деревини. Це природний барвник. На необроблених грунтовкою поверхнях він може проступати темними плямами і псувати зовнішній вигляд виробу.

Характеристики різних видів грунтовок

Якщо підсумувати вищесказане, то грунтовки мають такі позитивні характеристики:

 • склеюють волокна, тим самим зміцнюють поверхню
 • оберігають дерев'яну поверхню від кліматичних перепадів температур, комах, підвищеної вологості, дії прямих сонячних променів
 • знезаражують і тим самим виключають виникнення цвілі і грибків
 • знижують водопоглинання деревини – економлять лакофарбові матеріали і засоби
 • сприяють утриманню таніну
 • збільшують термін експлуатації лакофарбової поверхні
 • незамінні при реставраційних роботах

Від того, наскільки правильно проведена підготовка дерев'яної поверхні до подальших робіт, залежить, наскільки довговічним буде виріб і міцність нанесених на неї лаку або фарби. Все це залежить наскільки правильно підібрані грунтові розчини і фарби/лаки. При вдало підібраній ґрунтовці, можна в рази збільшити термін експлуатації виробу і збільшити довговічність його прекрасного зовнішнього вигляду.

Існує кілька видів грунтовок про які треба знати, як майстрам початківцям, так і професіоналам:

 • латексна грунтовка
 • акрилова грунтовка на силіконовій основі для зовнішніх робіт
 • грунтовка-шелак
 • ґрунтовка з дихаючим ефектом
 • олійна грунтовка
 • грунтовка на основі епоксидних смол

Якщо підсумувати, то маємо – акрилові, алкідні, мінеральні, масляні, епоксидні грунтові суміші.

Від типу робот і призначення виробу залежить вибір ґрунтовки. А для того, щоб вибір був абсолютно правильним, потрібно добре знати властивості грунтових сумішей. Розглянувши функціонально-експлуатаційні особливості, всі ґрунтовки можна розділити на універсальні грунтовки, антикорозійні та антисептичні, глибокого проникнення, грунтовки з лакуванням.

Для обробки фасадних дерев'яних поверхонь, відмінно підійдуть грунтовки на акриловій основі. Така грунтовка, після висихання, залишається проникною і в міру пружною, тому поверхня виробу «дихає». У той же час акрил перешкоджає проникненню вологи в структуру дерева. Це значно знижує ймовірність утворення міхурів під фарбою, лущення, виникнення незахищених острівців і проникнення вологи безпосередньо на дерево.

Щоб уникнути прояву таніну і утворення темних плям, радимо використовувати грунтовку-шелак або масляну. Відомо, що танін має властивість розчинятися у воді. Такі породи, як кедр, дуб, секвойя і багато інших з високим вмістом таніну, вкрай не рекомендується покривати грунтовкою на водній основі. Якщо ж немає можливості застосувати ґрунтовку іншого виду, тоді перегрунтовують водним складом, але в два і більше шарів. Таким чином можна спробувати зупинити проникнення таніну на поверхню.

Сучасні масляні грунтовки не затримують вологу, вони гігроскопічні. Олійні дихаючі суміші не утримують вологу всередині виробу. Але, існує цілий ряд грунтовок саме дихаючих з волого-бар'єром.

Масляні грунтовки – найбільш підходящий матеріал для роботи зі старим м'яким деревом. Вони мають властивості глибокого проникнення, тим самим одночасно створюють надійний бар'єр для агресивних впливів і відмінну основу для фарбування.

Джерело:
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Чому демонтували АЗС у Вільшанці Кіровоградської області? Про все докладно розповідає Stroy-inform.
Яким під'їздах у Кропивницького встановлять енергозберігаючі вікна замість колишніх: розповідає Bud-inform.
Як рятували дві архітектурні пам'ятки Кропивницького сьогодні, 28-го листопада, розповідає Bud-inform.
На засіданні виконавчого комітету міської ради вирішували, за що і як карати, якщо порушується законодавство про охорону культурної спадщини. Розповідає Bud-inform.
Після прес-конференції розкрилася схема надходження грошей для реставрації мосту у Кропивницькому.