Проста технологія самостійної заміни лічильника електроенергії

196
-
Проста технологія самостійної заміни лічильника електроенергії

Всі домогосподарства і квартири в Україні, підключені до центральних ліній електропостачання, оснащені електролічильниками. Час від часу з різних причин доводиться проводити заміну цього обладнання. За протоколом обленерго цю процедуру повинні проводити фахівці, але є можливість господареві зробити підключення лічильника електроенергії своїми руками. Як це зробити, які правила необхідно дотримуватися, який покрокової інструкції слідувати, які дозвільні документи потрібні вам розкаже Bud-inform.

Чому потрібно міняти лічильник?

Періодично домовласники стикаються з необхідністю заміни лічильників електроенергії. Така ініціатива може бути індивідуальною або виходити від співробітників обласних енергопостачальних компаній. Відповідно до Правил користування електричної енергії населенням ремонт і заміна такого обладнання не повинна відбуватися за рахунок компанії-постачальника. Таким чином, громадяни звільняються від будь-якої додаткової оплати нового обладнання і його монтажу. Тому, якщо:

 • зламався старий лічильник;
 • його вкрали;
 • у нього закінчився міжповірочний інтервал;
 • з'явилася необхідність перенести вимірювальний прилад з сходової площадки в квартиру;
 • виникла потреба в установці додаткового апарату;
 • захотіли поставити двофазний лічильник,

ви можете вибрати два шляхи – звернутися із заявою в обленерго або зробити це самостійно.

Яку модель обрати?

На сучасному ринку обладнання представлені два типи таких приладів – індукційний і електронний. Міжповірочний інтервал першого – 8 років, а другого – 16. Крім цього, електронна модель більш точна, менший за розмірами, універсальна (здатна працювати в багатотарифному режимі). Однак не поспішайте відмовлятися від індукційного апарату, тому що кожен з цих двох типів має як свої переваги, так і недоліки. Електронний важче полагодити, тому що в Україні не так багато сертифікованих сервісів, які можуть проводити ремонт електронних моделей. А з індукційними простіше, тому що практика роботи з ними відпрацьована десятиліттями. До того ж немає проблем з комплектуючими. В країнах Європи використовуються обидва види в співвідношенні 40% / 60%. Тому при виборі такого приладу в основному зверніть увагу на:

 • економність покупки;
 • надійність пристрою;
 • значний міжповірочний термін.

Прийміть до уваги такі експлуатаційні характеристики:

 1. Клас точності. В цілях економії коштів вибирайте прилад з КТ 2.0. КТ – це коефіцієнт похибки, тобто обладнання з зазначеним класом буде мати відхилення ±2%. Ця модель коштує на порядок дешевше, ніж апарати з 1 – 0.5 КТ.
 2. Многотарифность, якщо така можливість актуальна для вашого регіону.
 3. Наявність комплектуючих для заміни і сервісних центрів для проведення швидкого ремонту.
 4. Розширені можливості роботи в умовах вхідної напруги, підвищеної вологості і при перепадах температур.
 5. Зручність користування (немає потреби в лічильнику з 10 додатковими функціями, які вам ніколи не знадобляться).
 6. Дизайн.
 7. Безшумність (якщо він буде встановлений в будинку).
 8. Простота монтажу.

Це базові критерії, які допоможуть вам визначитися з вибором пристрою.

Правила установки

Виконуючи це завдання, вам доведеться працювати з електропроводами, по яких тече струм з напругою як мінімум 220 V. Тому потрібно бути гранично обережним, щоб не нашкодити своєму здоров'ю, не спалити квартиру або будинок і не залишити без електрики сусідів.

Перед тим, як будете проводити таку заміну, подбайте про відповідної документації, яка узаконить ваші дії. Для цього потрібно звернутися із заявою в обленерго. Співробітник цієї організації видасть вам пам'ятку про техніку безпеки та інструкції з монтажу. Слідуючи прописаним в них правилами, ви уникнете описаних вище неприємних ситуацій. Базові пункти цих документів свідчать:

 1. Треба знати будову, принцип роботи, схеми вимірювального обладнання. При установці звертайте увагу на кольорове маркування проводів.
 2. В процесі використовуйте інструменти (викрутки, кусачки, круглогубці, пасатижі) з заизолированными ручками.
 3. Перед роботою необхідно зняти напругу і провести заземлення.
 4. Всі працюючі механізми в процесі заміни приладу потрібно зупинити.
 5. Роботи потрібно проводити в сухому приміщенні або на вулиці при плюсовій температурі.
 6. Монтувати пристрій можна тільки в спеціально відведеному місці: розподільчому шафі, панелі). Кріплення проводиться на металевому або пластиковому щитку.

Пам'ятайте, що лічильник повинен бути встановлений на висоті 65-160 см від підлоги з нахилом до 1° в коробі. При монтажі надіньте одяг з довгими рукавами і штанинами, а голову покрийте будь-яким головним убором.

Технологія установки лічильника

Перед установкою вивчіть схеми однофазного і трифазного апаратів. Визначтеся, скільки фаз має ваша мережа і розрахуйте кількість автоматів.

Процес установки складається з таких кроків:

 1. Закріпіть лічильник з допомогою кріпильних елементів з набору на щиток.
 2. Визначте нульовий робочий дріт мережі. Підведіть до проводу викрутку-індикатор, якщо вона запалала, то це діюча фаза, що залишився провідник – нуль. Якщо кілька фаз, то проводьте перевірку методично і послідовно.
 3. Обесточьте будинок і проводите монтаж згідно зі схемою.
 4. У нижній частині приладу є 4 клемних контакту. Два зліва призначені для фаз, а до двох праворуч підводитися нуль і квартирна мережу. Для їх з'єднання використовуйте гвинти.
 5. Підключіть електрика і проведіть перевірку.

Під час монтажу трифазного апарату вам доведеться приєднати до DIN-рейці автоматичні вимикачі, які будуть керувати фазними проводами. До двох клем праворуч потрібно підключити загальнобудинковий нуль і квартирний. Всі інші клеми призначені для підключення фазних контактів.

Монтаж лічильника і його реєстрація у відповідних інстанціях – справа непроста, має свої секрети та особливості. Вони спливають при розгляді кожного індивідуального випадку. Зверніться за порадою і підказками у вирішенні цих питань до інтернет-сервісу Bud-inform.

Джерело:
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Чому демонтували АЗС у Вільшанці Кіровоградської області? Про все докладно розповідає Stroy-inform.
Яким під'їздах у Кропивницького встановлять енергозберігаючі вікна замість колишніх: розповідає Bud-inform.
Як рятували дві архітектурні пам'ятки Кропивницького сьогодні, 28-го листопада, розповідає Bud-inform.
На засіданні виконавчого комітету міської ради вирішували, за що і як карати, якщо порушується законодавство про охорону культурної спадщини. Розповідає Bud-inform.
Після прес-конференції розкрилася схема надходження грошей для реставрації мосту у Кропивницькому.